Obsah filmu Občanský průkaz
Ondřej Trojan je režisérem „pouze" tří hraných celovečerních filmů, každý z nich se však po svém zapsal do historie (stranou teď ponechávám jeho rozsáhlou činnost producentskou, scenáristickou a hereckou, zejména pro divadlo Sklep). Pějme píseň dohola (1990) jako dnes už kultovní parodie na pionýrské tábory. Želary (2003) jako osudové drama z období protektorátu, které to dotáhlo až k nominaci na Oscara. A Občanský průkaz, přes nevlídné přijetí kritikou, jako jeden z nejpřesnějších, nejnezaujatějších a zároveň nejemocionálnějších obrazů husákovské normalizace poloviny 70. let.
Klukovská parta čtyř deváťáků se schází na kopci Cingláku, kde...
Ondřej Trojan je režisérem „pouze" tří hraných celovečerních filmů, každý z nich se však po svém zapsal do historie (stranou teď ponechávám jeho rozsáhlou činnost producentskou, scenáristickou a hereckou, zejména pro divadlo Sklep). Pějme píseň dohola (1990) jako dnes už kultovní parodie na pionýrské tábory. Želary (2003) jako osudové drama z období protektorátu, které to dotáhlo až k nominaci na Oscara. A Občanský průkaz, přes nevlídné přijetí kritikou, jako jeden z nejpřesnějších, nejnezaujatějších a zároveň nejemocionálnějších obrazů husákovské normalizace poloviny 70. let.
Klukovská parta čtyř deváťáků se schází na kopci Cingláku, kde holduje alkoholu, rockové hudbě a srdečnému pohrdání konformním a ustrašeným světem dospělých. „Nejsme žádný tesiloví sráči," ujišťují se u příležitosti přejímání občanských průkazů, z nichž si vzápětí na protest proti 15. sjezdu Komunistické strany Československa vytrhnou stranu 15. Vypravěč Petr, zvaný Žába, stejně jako jeho kamarádi ovšem ani netuší, jak brutálně s jejich vlastními osudy i s osudy jejich rodičů a učitelů komunistický režim zacloumá. Ten se s příchodem „spřátelených" armád 21. srpna 1968 „ubránil" vlastní reformě a znovu nastolil atmosféru podlézavosti, slídění a udávání. To, co se klukům zdálo tak ubohé na jednání jejich otců a matek, prožijí teď na vlastní kůži, a to včetně poznání, „že tady nejde vo nic jinýho než vo holej život".
Rockový koncert kapely, kterou si chtěl klukovský čtyřlístek založit, je tak v závěru filmu už jen pouhou nostalgickou fikcí. Gestem vzdoru na konci mozaikovité story, která je jinak svědectvím absolutního zoufalství, společenského úpadku a marnosti vzpoury. Tentokrát bez přesmyku do humorné polohy, jak je to v látkách Petra Šabacha přirozeně zakódováno, ale se vší tíživostí a pravdivostí doby. Nevadí ani místy nesrozumitelné dialogy kluků a jejich ochotnická deklamace, film nakonec dosahuje až udivující přesvědčivosti a v postavě Martina Myšičky i nebývalé dojemnosti.
Jan Lukeš
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (3)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 20.5.2019
Jeden z mála českých filmů, který doopravdy uznávám. České filmy obecně mají jeden velký kámen úrazu, a to že si neustále připomínají dobu, kdy tu byl komunismus, což je ve většině případů až zbytečně přeháněno. Těchto témat už bylo v české kinematografii víc než dost, ale občanský průkaz, zasazený do druhé poloviny 60. let, nepoukazuje na ty sama negativa té doby, nýbrž se snaží hledět na ty krásné věci teenagerského života v té době, a že to tenkrát opravdu nebylo lehké. Filmu přidává na uvěřitelnosti také to, že hlavní postavy jsou ztvárněny především takřka neznámými herci, takže takových případů jako "hele Macháček" je ve filmu málo. Podle mě je tento snímek jedním z nejlepších, co se týče české kinematografie za posledních několik desítek let. Doporučuji.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 13.8.2018
Účelově natočený film, který má odvést pozornost od současných politických zločinců devastujících a ničících tuto zemi od prosince 1989. Hlavní hrdinové jsou jen ubožáci, kteří pijí co se jim kde podaří slejt a dokuřují vajgly a k tomu mají silácké řeči, ale zo je tak asi vše. Je to vpodstatě podivný slepenec příběhů, který by se v reálu většině lidí nikdy nestal nicnéně někdo potřeboval zakrýt zločiny současnosti a zas trochu pomanipulovat s myšlením.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 10.1.2018
Komunismus v kůži dorostenců, kteří mají tušení, že ta chobotnice nebude úplně v pořádku. Uvolněnost mládí vs. ztrouchnivělost a zatuchlost ex-režimu. Pár kluků proti systému. Dobrý nápad a kvalitní ztvárnění.;)
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 3.1.2018
Ondřej Trojan ve filmu krásně vystihnul dobovou atmosféru. Je to také tím, že v době odehrávání děje mu bylo stejně, jako hlavním postavám. Herecké výkony si také zaslouží pochvalu.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 18.9.2017
Ne, každý má stejné zkušenosti, jako filmoví hrdinové, poznal jsem desítky kluků, kterým snad tatínek za nějaký nespecifický obolus, zajistil modrou knížku, ne že by měli strach z vojny, ale na vojně by jim chybělo poflakování, popíjení. Zahraniční desky stály v 70 letech dost peněz. Film si říká o pochvalu, ale když slyším za každým druhým slovem ty nejhrubší výrazy, které jsem se naučil až na vojně a klidně hned po 20. hodině. Dnes mladí nejdou na vojnu, nemusí dělat a mají nárok na nějaký peníz, nevím za co by chtěli cestovat kam si jejich hrdlo ráčí. Film není úplně k zahození, ale za 10 let nikoho zajímat nebude...
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 18.9.2017
Z úcty k době, kterou jsem zažila na vlastní kůži a z úcty k Petru Šabachovi...nejsou třeba další slova.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 3.9.2017
PROCESOR!
Je to trochu složitější. I já se rád vyjadřuji k historii, kterou jsem nezažil a že jsem to nezažil tak to nemůžu komentovat? Jenže já to zažil .Dnes je každej chytrej muže cestovat kam chce , psát o čem chce, fotit-kreslit co chce- Spoiler. Scéna kdy přijede na opušták starší brácha a nechce nic jinýho než si vzít džíny mi mrazí-. Na vojně jsem byl tak mu trochu rozumím. Je dobrý si občas připomenout, že to tak vždy nebylo..
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 4.3.2017
Před časem jsem zjistil, že byl vymazán můj komentář k tomuto filmu. Nebyl nijak vulgární, ale byl možná trochu politicko-agitační což je proti pravidlům, za to se omlouvám a teď zde stručně a jasně popíšu můj názor na tento film:
Film 'Občanský průkaz' je dle mého úsudku naprostá hloupost, která absolutně lživě vykresluje tehdejší realitu.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 5.1.2016
Čekal jsem, že to bude komedie na způsob Pějme píseň dohola, a ono to bylo dost smutné, smutné v tom připomenutí si, v jaké škaredé době jsme žili, čeho všeho jsme se báli, jak nás ti nahoře více či méně skrytě ovládali. Navíc zrovna čtu vzpomínky Johna Boka Život mimo kategorie, tak se mi to obé spojilo (a nečekaně i přes Bokovy dcery). Určitě se jedná o potřebný film ve smyslu zachování paměti toho, v čem byl totalitní systém u nás krutý vůči mladým lidem, ale filmařsky třeba Pelíšky mě dokázaly nadchnout daleko více.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.4.2015
Hořká pravda
Rozhodně jeden z nejlepších filmů na dané téma. Trefný, vystihující dobu i atmosféru, postoje i obavy lidí, tu paranoiu i paradoxy, které ti, kteří nezažili, nechápou.... I z toho je vidět, že film je jiný, ne tuctový a ne salonní biograf. Ty drobnosti, které by snad šly vytknout, nestojí za řeč. Až budou chtít děti vědět "jak to bylo", pusťte jim tento film a babička ať to okomentuje...
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film