Obsah filmu Obsluhoval jsem anglického krále
Kdesi v zapadlém koutě blízko hranic přebývá v opuštěné hájovně muž bohaté minulosti, který tu pracuje jako cestář. Tak se před námi ve vzpomínkách odvíjí příběh pikolíka, který zažil podivuhodný rozmach a sebevědomí české společnosti, okouzlení bohatstvím i karnevalem života v třicátých letech minulého století, stejně jako pád svého charakteru v období okupace za druhé světové války i pokoření v době nástupu komunismu. Jeho rozpomínání na svět žen a na svět bohatství a senzací, na svět zmatení a ponížení je plné fantazie a neuvěřitelných situací – aby nakonec, po tom co vše viděl, slyšel a poznal, našel jistotu ve svém srdci a...
Kdesi v zapadlém koutě blízko hranic přebývá v opuštěné hájovně muž bohaté minulosti, který tu pracuje jako cestář. Tak se před námi ve vzpomínkách odvíjí příběh pikolíka, který zažil podivuhodný rozmach a sebevědomí české společnosti, okouzlení bohatstvím i karnevalem života v třicátých letech minulého století, stejně jako pád svého charakteru v období okupace za druhé světové války i pokoření v době nástupu komunismu. Jeho rozpomínání na svět žen a na svět bohatství a senzací, na svět zmatení a ponížení je plné fantazie a neuvěřitelných situací – aby nakonec, po tom co vše viděl, slyšel a poznal, našel jistotu ve svém srdci a samotě…
Kniha Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále patří k vrcholům jeho tvorby. V životních osudech malého českého číšníka se tu zrcadlí naděje, konflikty, dramata a prohry, kterými prošly české dějiny v minulém století. Na motivy tohoto díla Jiří Menzel napsal scénář a zrežíroval film o muži, který na konci svého života hledá obrazy času, který prožil. O muži, jenž toužil naplnit za každých okolností svůj život bohatstvím a krásou.
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (6)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.2.2018
Nejsem z těch,
kteří by s nostalgií vzpomínal na předlistopadovou dobu. Ale jestli mi něco v posledních desetiletích chybí, tak jsou to nekomerční, hezké filmy. Takové, jaké umí Jiří Menzel. Autor Postřižin, nebo Skřivánků na niti.
Chybí mi filmy, kde se hlavní hrdina nemusí stále ochomýtat okolo reklamních banerů, nemusí se ládovat sušenkami od sponzorů, nebo se pojišťovat v té správné pojišťovně.
A najednou tu máme příběh ze starých časů. Příběh od klasika české, i světové, literatury a neméně slavného režiséra.
A víte co? Ono to jde. Zase tu máme krásné scény, laskavou politiku, i jemný vtip, který si musíme sami najít. Ne že ho na nás někdo vyřve na návsi...
Nebudu se tvářit, že je tohle nejlepší Menzelův film. To vážně ne. Ale zaplaťpánbůh za něj. Protože kdy zase někdy někdo natočí něco podobného.
Nedal jsem filmu plný počet bodů. Myslím si, že mu chvilkami chybí jistá dynamika a taky se mi vůbec, ale vůbec nelíbilo mladší vydání hlavního hrdiny, v podání bulharského herce Ivana Barneva. V kontrastu s tradičně skvělým Kaiserem byl prostě zoufalý. Ale to už je hnidopišství. Mně se tohle dílko fakt líbilo.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 21.2.2017
Obsluhoval jsem......
Docela ubohost zejména zásluhou mladého představitele. Na základě článků v časopisech jsem očekával veledílo a pak jsem byl zklamán.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 20.2.2017
Nijak zvlášť nás tohle veledílo nezaujalo. Asi bych vynechal Kaisera, který se opileckými průsery divákům zprotivil a hlavní hrdina taky nebyl zvolen moc šťastně. Vlastně jediná sympatická postava je vrchní Martin Huba a toť vše. Na jeden film hodně málo. Přístup pikolíka Dítěte k Němcům, odsunu a podobně je tristní. Myslím, že měl šupem svištět do Jáchymova.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 17.11.2015
Musím říci, že napoprvé mě film nezaujal, přišla jsem mu na chuť až při dalším shlédnutí. Nejvíce se mi líbil závěr, kdy se hlavní hrdina dostal tam, kam celý život chtěl - mezi milionáře.A také bych chtěla zmínit vynikající výkon pana Huby.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 17.11.2015
Degradace české historie
Film oproti předloze, je úplně jiný. Přehlíží historická fakta a české obyvatelstvo v těžké době Protektorátu zesmešňuje. Jestli toto měl pan Menzel v úmyslu, nezaslouží si aby byl českým publikem hodnocen a oceňován.Tímto filmem, jsem se v panu režisérovi natolik zklamal, že, nebýt skvělé plejády českých herců, film by nebyl vůbec ke zhlédnutí do konce.
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 17.11.2015
zklamani
Velka reklama vetsinou neznaci dobre dilo. To se mi opet potvrdilo. Az na par stripku nudny film o nesympatickem pikolikovi. Kaiser mi "vypadl z oka" po svych opileckych eskapadach. Podruhe se na to nikdy nekoukam.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 3.10.2014
O čom je sfilmúvanie románov? Určite nie o doslovnom prepise, pretože za prvé majú literatúra a film niektoré navzájom neprenosné vyjadrovacie prostriedky. Za druhé pokúšať sa vtesnať dej niekoľkostostranovej knihy do maximálne dvojhodinovej stopáže celovečerného filmu je hlúposť. Kvalitné sfilmúvanie kvalitných literárnych diel by malo sledovať jeden jediný cieľ: zachytenie pôvodnej atmosféry a jej prenesenie na plátno. A to sa v tomto prípade podarilo.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 9.6.2014
Krásný poetický film, plný jemného humoru, který ukazuje s určitou lehkostí a humorným nadhledem jak blízko si dobro a zlo jsou a to i v jedné lidské bytosti. Jan Dítě je stejně jako mladý (Ivan Barney), tak i na sklonku svého života v podání Oldy Kaisera zahraný úžasně a je to role hluboká a plná zdánlivých protikladů. Film na který se rád opakovaně podívám, má své nezaměnitelné čaro.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 30.1.2014
Jsem divák literární předlohou nezkažený. Nečetl jsem to. Ani to nemám nikdy v plánu. Film mne tedy vůbec nezaujal. Pokud měl být neustále přihlouplý úsměv pana Kaisera přínosem, to tedy nebyl. Ale musím se pochválit, že jsem do toho potřetí šel a napotřetí dokoukal až do konce. Hvězdičku ani procenta si za to nedávám, spíše si za to spílám do blbců. Film k ničemu. 2014011110857/11416
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 27.10.2013
Obsluhoval jsem anglického krále
Bohumil Hrabal patří mezi mé nejoblíbenější české spisovatele. Když o tom tak přemýšlím, patrně sídlí na prvním čestném místě. A spojení Hrabal-Menzel, které tu už bylo mnohokrát, pokaždé přinese výborný film přesně v Hrabalovském duchu. Co se mi na tomto spisovateli líbí, tak je způsob, jakým vše vypráví. S nadhledem, nezaujatostí a tak trochu sebestředností. A právě to se podařilo Menzelovi přenést i do tohoto filmu. Té erotiky tu možná bylo až moc, na druhou stranu, knížka se také moc nestýchala. Samozřejmě že se nemůže jet zásadně podle osnov, takže nám úplně vypadl syn, kterého si náš zakomplexovaný apolitický hrdina pořídil, konec také mohl být lepší. Ale suma sumárum, já jsem nadmíru spokojen.
Pozor, spoiler. Neviděli jste-li film, nečtěte. Stejně tak, chcete-li si přečíst knihu. A neviděli jste-li ještě "Lidice", také dál nečtěte. V knize byl Jan Dítě zatčen ještě za války, díky tomu se v očích Čechů aspoň trochu očistil. Když ho pak pustili z basy, s jedním z vězňů jel domů do Lidic. Ani jeden z nich netušil, že byly vypáleny. To je právě scéná z filmu "Lidice", kterou si jejich scénáristé vypůjčili od Hrabala...
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film