Teorie tygra (2016)

Teorie tygra
82.5 %
 
 

Další název: Teória tigra (SK); Tiger Theory

    Žánr: hořká komedie
    Země: Česká republika / Slovenská republika
    Premiéra v ČR: 31.3.2016        
    Délka: 103 min.
„Komedie pro muže, kteří mají zkušenost s manželstvím, a pro ženy, které mají zkušenosti s muži.“
Babička Jana (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o dědově životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A zeťovi Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny.

Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající.(CinemArt CZ)
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016

režie:
Radek Bajgar
 
 
hraje:
Jiří Bartoška (Jan), Eliška Balzerová (manželka Olga), Tatiana Dyková (dcera Olinka), Jiří Havelka (zeť Erik), Jakub Kohák (syn Pepík), Pavla Beretová (snacha Alena), Iva Janžurová (babička), Anna Čtvrtníčková (Jitka), Lucia Siposová (Julie), Arnošt Goldflam (kapitán), Jan Novotný (primář psychiatrie), Klára Melíšková (sestra na veterině), Ondřej Pavelka (Dan), Eva Salzmannová (Marta), Jaromír Dulava (doktor), Zuzana Slavíková (ředitelka), Ondřej Malý (major), Vasil Fridrich (kriminalista), Jiří Bábek (kriminalista), Václav Vašák (kriminalista), Zuzana Onufráková (zdravotní sestra v ústavu), Dana Pešková-Novák (zdravotní sestra v ústavu), Ivana Uhlířová (pečovatelka), Ctirad Götz (hrobník), Hanuš Bor (úředník), Jan Vlas (policista), Vojtěch Záveský (policista), Marek Svoboda (policista), Miroslav Babuský (funebrák), Lubor Novotný (kněz), Blanka Popková (Brabcová), Pavel Šimčík (Herman), Jarmila Vychodilová (paní), Jan Michálek (děda), Michal Milbauer (lékař ZS), Václav Matějovský, Eliška Dohnalová, Marie Hásková, Tereza Těžká, Jiří Kohout, Pavel Werner
 
 
námět:
Radek Bajgar
 
 
scénář:
Radek Bajgar, Mirka Zlatníková
 
 
kamera:
Vladimír Holomek, Petr Koblovský, Jan Vlnas, Martin Přeták
 
 
hudba:
Jan P. Muchow
 
 
výprava-architekt:
Nora Sopková
 
 
kostýmy:
Katarína Hollá
 
 
střih:
Jan Mattlach
 
 
zvuk:
Radim Hladík, Pavel Bělohlávek, Štěpán Mamula (mix zvuku)
 
 
vedoucí produkce:
Romana Špiková, Jiří Koštýř (ČT)
 
 
mluví:
Bohdan Tůma (papoušek)
 
 
masky:
David Šesták, Jana Khalifa
 
 
dramaturgie:
Tomáš Feřtek
 
 
asistent režie:
Lucie Zázvorková
 
 
pomocná režie:
Jirka Severa
 
 
výkonný producent:
Jaroslav Kučera
 
 
producent:
Petr Erben
 
 
kaskadér:
Jaroslav Pšenička
 
 
asistent produkce:
Wally V. Kolman (ČT)
 
 
skript:
Magdalena Blaháková
 
 
vrchní osvětlovač:
Radek Černý
 
 
vedoucí výpravy:
Radek Lehoučka
 
 
casting:
Alois Ponížil
 
 
zástupce vedoucího produkce:
Libor Zlomek, Zuzana Vrbová (ČT)
 
 
ostřič:
Jiří Bolina
 
 
kreativní producent:
Tomáš Baldýnský
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.