Zachraňte vojína Ryana (1998)

Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan)
87.4 %
 
 
 
 
 
Film na Blu-ray

Saving Private Ryan

Další název: Zachráňte vojaka Ryana (SK); Der Soldat James Ryan

    Žánr: válečný / drama / akční
    Země: Spojené státy americké
    Premiéra v ČR: 8.10.1998        
    Délka: 169 min.
„Stojí za to, pro záchranu jednoho života, riskovat osm jiných?“
Je 6. června 1944. U pobřeží Normandie přistávají první invazní čluny. Děsivým masakrem se probíjí i jednotka kapitána Millera, které se podaří přes velké ztráty zničit kulometné hnízdo a proniknout obrannou linií. Zanedlouho dostane generál Marshall na stůl úmrtní oznámení tří bratrů Ryanových a zprávu, že poslední, výsadkář James Ryan, zmizel při invazi v nepřátelském území. Vydá rozkaz, aby byla podniknuta akce na jeho záchranu. Misí je pověřen kapitán Miller, který sestaví malou jednotku a vydá se na cestu. Vojákům se akce příliš nezamlouvá. Nechápou, proč mají všichni nasazovat život pro záchranu jednoho muže. Oddíl se poměrně bez obtíží dostane do zničeného Neville, kde se stane první obětí německého odstřelovače vojín Caparza, který se pokoušel pomoci francouzské holčičce. Ryana však nenajdou, a tak musí v pátrání pokračovat. Procházejí řadou nebezpečných situací, bojují s roztroušenými zbytky německých jednotek a pátrají u spojeneckých jednotek. Podle informací jednoho vojáka by ho mohli najít v Ramelle. Skutečně ho objeví, Ryan však odmítne opustit jednotku, která je i tak příliš slabá, aby dokázala ubránit most, který otevírá cestu na Paříž a který budou chtít Němci dobýt za každou cenu. Kapitán Miller uzná jeho argumenty a rozhodne se jednotce pomoci.

Zdroj: Nova

režie:
Steven Spielberg
 
 
hraje:
Tom Hanks (kapitán Miller), Tom Sizemore (seržant Horvath), Edward Burns (Reiben), Barry Pepper (Jackson), Adam Goldberg (Mellish), Vin Diesel (Caparzo), Giovanni Ribisi (Wade), Jeremy Davies (desátník Upham), Matt Damon (James Francis Ryan), Ted Danson (kapitán Hamill), Paul Giamatti (seržant Hill), Dennis Farina (podplukovník Anderson), Joerg Stadler (Němec a radarového bunkru), Max Martini (desátník Henderson), Dylan Bruno (Toynbe), Daniel Cerqueira (Weller), Demetri Goritsas (Parker), Ian Porter (Trask), Gary Sefton (Rice), Julian Spencer (Garritty), Steve Griffin (Wilson), William Marsh (Lyle), Marc Cass (Fallon), Nathan Fillion (Ryan z Minnesoty), Leland Orser (poručík DeWindt), David Vegh (Oliver), Ryan Hurst (Michaelson), Harve Presnell (generál Marshall), Cameron Dye (plukovník), Harrison Young (starý J.F. Ryan), Kathleen Byron (Ryanova žena), Martin Hub (Čech z wehrmachtu), Erich Redman (Němec), Tilo Keiner (Němec), Stephan Grothgar (Němec - hlas v siréně), James Embree (německý parašutista), Mac Steinmeier (voják SS), Valerie Colgan (úřednice na ministerstvu války), Nigel Whitmey (Boyd), Lee Rosen (voják na pláži), Frank Huseyin (voják SS)
 
 
scénář:
Robert Rodat
 
 
kamera:
Janusz Kamiński
 
 
hudba:
John Williams, Duke Ellington (píseň Solitude), Edith Piaf (píseň Tu es partout), Henri Contet (C'éteit une histore d'amour)
 
 
výprava-architekt:
Tom Sanders
 
 
kostýmy:
Joanna Johnston
 
 
střih:
Michael Kahn
 
 
zvuk:
Gary Rydstrom (design), Ron Judkins, Shannon Mills
 
 
produkce:
Steven Spielberg, Iain Bruce, Mark Gordon, Gary Levinsohn
 
 
titulky-česká verze:
Petr Zenkl
 
 
výtvarník:
Matt Codd
 
 
zpěv:
Edith Piaf (Tu es partout, C'était une histore d'amour)
 
 
text písně:
Irving Mills (Solitude), Eddie DeLange (Solitude), Marguerite Monnot (Tu es partout), Jean Jal (C'était une histore d'amour)
 
 
zvláštní efekty:
Neil Corbould, Clive Beard, John Evans, John Schoonraad
 
 
koproducent:
Bonnie Curtis, Allison Lyon Segan
 
 
koordinátor kaskadérů:
Simon Crane
 
 
vizuální efekty:
Stefen Fangmeier (zvláštní - supervize), Industrial Light & Magic (zvláštní), Kathleen Beeler, Lori Arnold, George Gambetta, Paul Theren, John Schoonraad
 
 
masky:
Lois Burwell, Stuart Sewell (protetika), Fiona Hogan
 
 
odborný poradce:
Dale Dye (vojenský), Stephen E. Ambrose (historický)
 
 
nahrál:
James Thatcher (hudebník: lesní roh)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.