Z domova: Ondřej a Ivan Trojanovi točí svůj první společný film

Vydáno dne 10.09.2019 (639 přečtení)
V pondělí 2. září začala v severočeském Varnsdorfu hlavní část natáčení černé hudební komedie Bourák. Ve stylizovaném příběhu padesátníka, který odmítá dospět a řešit cokoli jiného, než svůj účes, špičaté boty, rock'n roll a opráskaný Cadillac, režíruje Ondřej Trojan poprvé v hlavní roli svého bratra Ivana!
 


 
Děj filmu se odehrává v Šlukdorfu na severu Čech - v imaginárním městě, jehož jméno si režisér vymyslel, a které vzniklo spojením lokací převážně ve Varnsdorfu, Rumburku, Šluknově, Krásné Lípě a blízkém okolí. A hned první natáčecí den patřil Bourákovi v podání Ivana Trojana. Točily se scény na vrakovišti, kterému vládne správce Zlaťák.

Hraju chlapíka, který opravuje auta a já jsem jen jednou vyměnil pneumatiku. To je jediný, co jsem kdy na autě udělal. Hraju chlapíka, který dokonale tancuje rock 'n' roll, a já jsem v životě netancoval a navíc jsem „arytmik“ … vůbec nechytám rytmus. Z toho je jasné, že pro roli Bouráka mám všechny potřebné dispozice, z čehož logicky vyplývá, že se na tu roli moc těším,“ přiblížil své pocity z nové role Ivan Trojan v maskérně před první klapkou, když mu maskéři tvořili na hlavě rokenrolového emana a kostymérky ladily kostým ve stylu Jamese Deana po zenitu. „Ondřej jako starší bratr měl už v dětství tendenci mě lehce ponižovat a ubližovat mi, takže si myslím, že si řekl, že se k tomu na starý kolena vrátí a bude mě trýznit tímhle způsobem,“ vysvětloval, proč si myslí, že Ondřej Trojan nabídl roli Bouráka právě jemu. Dosud spolu totiž v tandemu herec-režisér pracovali pouze krátce na Želarech.

Sám režisér má pro obsazení hlavní mužské role méně trýznivé vysvětlení: „Ono se to nabízelo a zároveň jsem si říkal, jestli pro někoho bude protiúkol hrát burana, teda Bouráka, tak je to Ivan. Ideální, jak vyhodit herce ze zajetých kolejí, je dát jim roli, kterou buď nikdy před tím nehráli, nebo jim ta figura není vůbec ničím vlastní a nemůžou čerpat sami ze sebe. To je většinou rozebere na šroubky a musí se pak zpátky složit do té postavy. Je to hodně vzrušující a ověřil jsem si to už několikrát, že to funguje.

Za příležitost společné práce vděčí oba scenáristovi Petru Jarchovskému, který napsal pro Ondřeje Trojana jak Občanský průkaz, tak na Oscara nominované Želary. Na oba přitom myslel už psaní scénáře Bouráka. „Jde o příběh 'vystěhovaného a odsunutého' záletníka a potrestaného nezodpovědného otce, romanticky založeného automechanika, který je manželkou a dcerou přinucen přespávat v garáži ve vlastním voze. Aby přežil svůj trudný život v neveselé realitě, žije v posunuté realitě, a to v Americe let 1956-1959 v době Elvise Presleyho, a odmítá sestoupit ze svého obláčku a řešit reálný život a problémy, které svým chováním způsobuje,“ říká Petr Jarchovský. A zároveň dodává: "Ondru nezaujme jen tak něco, že si velmi vybírá, čemu svůj talent a ohromné osobní zaujetí propůjčí. Dokáže se obklopit společenstvím napojených a oddaných spolutvůrců a vytvořit inspirativní atmosféru, ve které se dějí zázraky a sny se stávají realitou. Jsem moc rád, že se na tom můžu opět podílet.
 
 


 
Z herců a hereček uvidíme ve filmu Kristýnu Bokovou jako Bourákovu zanedbávanou ženu Markétu a studentka konzervatoře Veronika Marková si zahrála jejich naštvanou dceru, která se rozhodne zachránit manželství svých nemožných rodičů dřív, než půjde celá rodina ke dnu. Potřetí se na place sejde režisér s Jiřím Macháčkem, kterému svěřil roli Rudy - provinčního mafiána, majitele kasina a manžela milovnice psů Jiřiny v podání Petry Nesvačilové. Kateřina Winterová si zahraje alkoholičku Elvíru, která musí pít, protože trpí, když vidí, jak to vede její syn Franta, neduživý gambler v podání Jiřího Šimka. Policistu Luďka, který svým sousedům pomáhá a chrání je, jak nejlíp dokáže, hraje Jaromír Dulava, Kryštof Hádek přijede v kamionu jako přítel Bourákovy dcery Kamily. Ve filmu hrají i slovenští herci Ady Hajdu jako majitel vrakoviště Zlaťák, Alena Pajtinková v roli Bourákovy avantýry Bubliny a Petra Polnišová jako její sestra. V rolích okresních gangsterů uvidí diváci slovenskou hvězdu Milana Ondríka a výtvarníka Aleše Najbrta, do role Tlusťocha, gangstera krajského formátu, obsadil Trojan sochaře Jaroslava Rónu. Zpěváky Bourákovy oblíbené kapely budou Matěj Ruppert, Tereza Černochová, Tonya Graves (Monkey Business) a Žofie Dařbujánová (Mydy Rabycad). Autorskou hudbu ve stylu rockabilly skládá a produkuje pro film Roman Holý (Monkey Business, J.A.R.).

"Vždycky fandím lidem, kteří jsou na periferii společnosti, takzvaným 'lůzrům'. Tyhle existence jsou mi sympatické, protože jejich boj o živobytí je docela drsný a docela těžký. V jejich situaci se dá na svůj úděl rezignovat a přežívat na nějakých dávkách, nebo se pokoušet bojovat a i s těmi blbě rozdanými kartami něco se svým životem udělat. A Bourákova dcera Kamila nechce žít na podpoře, ona s těmi blbě rozdanými kartami bojuje a vybojuje si svůj plnohodnotný život. A v tom je poselství filmu, že člověk nemá svůj život vzdávat a vždycky si má jít za svým snem,“ shrnuje režisér a producent Bouráka Ondřej Trojan.
DALŠÍ INFORMACE O FILMU TADY


FOTO: Bára Lockefeer pro T.H.A.
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Havel

Kam jinam vyrazit na tenhle povedený film o prvním českém prezidentovi, než do pražského kina Lucerna, které je s... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.12/0.109
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz