Z domova: Pražské orgie v kinech už od 10. října

Vydáno dne 18.09.2019 (752 přečtení)
Nový film Ireny Pavláskové slibuje velice pozoruhodný zážitek ...

 


 

Zážitek, který vzniknul podle stejnojmenné předlohy slavného amerického spisovatele Philipa Rotha - držitele Pulitzerovy ceny za beletrii a dalších prestižních ocenění, se kterým měla paní režisérka možnost se osobně setkat, ale který bohužel zemřel tři měsíce před začátkem natáčení. Při psaní vycházel z vlastních prožitků. V 70. letech totiž do Prahy jezdil a setkával se se zakázanými autory – Kunderou, Klímou, Vaculíkem a jinými. Rovněž se stýkal s českou komunitou v New Yorku a v 70. a 80. letech poskytoval podporu československým  spisovatelům. V roce 1976, kdy se příběh odehrává, odmítla komunistická moc Rotha do Československa vpustit, vrátil se až v roce 1990.

V Pražských orgiích se tedy vypravíme zpátky do poloviny 70. let. Slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman (často využívané alter ego Philipa Rotha) přijíždí do Prahy, aby zachránil a odvezl rukopis nevydané knihy. Díky tomu se seznámí se svým sarkastickým průvodcem, režisérem Bolotkou, který byl však jakožto odpůrce režimu odstaven do kotelny. Zároveň mu osud do cesty přivane svéráznou, nezkrotnou a fascinující Olgu. Pronikne na vyhlášené večírky, které byly inspirované slavnými večírky pořádanými u Jiřího Muchy (syna Alfonse Muchy) v domě na Hradčanech. Brzy se jeho návštěva plná bizarních setkání s podivuhodným uskupením různorodých lidí stane téměř dobrodružnou a nebezpečnou misí. Zuckerman neví, komu může věřit ...

Film byl natočen v angličtině pro zachování autenticity, hlavní hrdina je cizinec a místní lidé v Praze s ním komunikují v jeho řeči. „Od počátku se mi líbilo, že jde o pohled cizince, Američana, který proniká do české mentality. Proto pro mě bylo důležité ve filmu udržet jeho podhled na určitý výsek tehdejší československé společnosti, na to, jak se jednotliví lidé byli schopni zachovat a vyrovnat se situací, která zde v 70. letech panovala,“  říká režisérka. Hlavní roli si zahrál velmi úspěšný kanadský herec, scenárista a producent Jonas Chernick, jenž měl během své kariéry možnost spolupracovat kupříkladu s Neve Campbell, Jeremym Ironsem, Sissy Spacek, Brianem Dennehym, Ann-Margret, Alanem Arkinem, Deborah Karou Unger, Paulem Giamattim nebo Penelope Ann Miller.

 


 

Hrál ve více než 60 filmech a získal mimo jiné ocenění Canadian Screen Awards (kanadský ekvivalent Oscara) pro nejlepšího herce. Roli Olgy hraje cenami ověnčená rodačka z Petrohradu Ksenia Rappoport, která pravidelně natáčí ve Francii a hlavně v Itálii, kde si zahrála kupříkladu v dramatu Neznámá v režii Giuseppe Tornatoreho! Na Apeninském poloostrově také získala mnoho cen, mezi nimi cenu pro nejlepší herečku roku a na filmovém festivalu v Benátkách Volpiho pohár pro nejlepší herečku.

Do kin půjdou Pražské orgie ve dvou jazykových verzích. Vedle původní anglické s titulky bude možné zhlédnout film i s českým dabingem. Postavu Zuckermana do češtiny namluvil Jiří Dvořák, Olze hlas propůjčila Dana Černá. Čeští herci tedy ve filmu vytvořili své postavy ve dvou jazycích. Pavel Kříž, Klára Issová, Jiří Havelka, Martin Stránský nebo Miroslav Táborský své dialogy s hlavním hrdinou natočili v angličtině a posléze namluvili do češtiny. Ve filmu dále uvidíme třeba Jana Hrušínského, Petra Vondráčka, Viktora Dvořáka a Jakuba Wehrenberga. Dva poslední jmenované v rolích známých českých spisovatelů-disidentů, inspirovaných Václavem Havlem a Ludvíkem Vaculíkem.


Pro scenáristku a režisérku Irenu Pavláskovou jsou Pražské orgie podle knihy Philipa Rotha sedmým celovečerním hraným filmem. Její předchozí projekty se těší velké divácké návštěvnosti. Čas dluhů se stal divácky nejúspěšnějším českým počinem roku 1998 a Fotograf byl druhým nejnavštěvovanějším českým filmem roku 2015.

FOTO: Bioscop
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Špindl 2 Dnes

Pokračování té úžasné zimní „komedie“ jsme snad ani nepotřebovali.  celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 15.873/15.862
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz