Speciál: O filmu První akční hrdina

Vydáno dne 16.10.2019 (690 přečtení)
Aneb je možné natočit v České republice kvalitní akční film? 
Ano, opravdu se nejedná o překlep. Řeč nebude o Posledním akčním hrdinovi, nýbrž o tomto Prvním, kterého si zahrál Jiří Mádl. Akčňáky nejsou levná záležitost, takže by nemělo překvapit, že tento potrvá jen cca 30 minut. Objeví se v něm více známých tváří, jenže výrazně doplácí na nedobře rozvíjenou zápletku. Režisér a střihač pracujou na filmu, kde si herec najednou uvědomí, že je filmová postava a začne se podle toho chovat. Není to vyloženě originální nápad, nicméně není to ani vyloženě marný nápad. Rozhodně se z něho dalo vytěžit víc.

Na druhou stranu kdo se na tento biják vypraví, půjde v první řadě se zvědavostí na ty akční scény. Ve filmu se vyskytují v podstatě tři a naštěstí se v rámci možností povedly. Především proto, že režisér Jan Haluza má očividně hodně nakoukáno a že tím pádem vsadil na nadsázku. Neboť zůstat v čistě seriózní rovině by se nemuselo vyplatit. Jednak kvůli tomu obecně platnému skepticismu, že v českých reáliích neumíme natočit žánrový film, a jednak proto, že První akční hrdina občas působí dojmem, že sledujeme ryze studentský projekt, jakkoli jsou vizuální efekty vcelku solidní, vezmeme-li v potaz fakt, za jakých okolností snímek vznikal. Je to tak trochu (ale fakt jen trochu!) Kung Fury po česku. I v tom smyslu, že svůj účel plní pouze z poloviny.

 


 

Když už byla řeč o Jirkovi Mádlovi, klidně mohl jít už před lety do kin krátkometrážní Ctrl Emotion v režii Vojty Kotka. Určitě by se k němu taky bývalo dalo připojit vhodné povídání. Totiž aby se celková stopáž dostala alespoň na jakž takž přijatelných 70 minut, doprovodí Prvního akčního hrdinu do kin přibližně stejně krátký dokument mapující akční scény v českém filmu, resp. pouze jejich zlomek. Vedle Limonádového Joe dojde na Péráka a SS, komedii Adéla ještě nevečeřela a zastoupena bude pochopitelně tvorba Jana Svěráka (Kuky se vrací, Akumulátor 1), který podle závěrečných titulků výrazně vypomohl.

Naopak vůbec se nedostane na válečné velkofilmy nejen od Otakara Vávry nebo Jiřího Sekvence a nedivil bych se, kdyby tvůrci vůbec nevěděli o existenci Cesty peklem. Akční pasáže z jednotlivých filmů jsou smysluplně rozebrány a následně je přidána inspirace pro ty, které uvidíme v Prvním akčním hrdinovi, který z nějakého důvodu začíná Arnoldovým citátem: „James Cameron má vždycky pravdu.“ Během jedné z prvních scén dojde i na zmínku o Rychle a zběsile. Jenže zmiňování akčních hvězd a akčních filmů přece ještě neznamená, že sledujeme akční film! Jsem přesvědčený o tom, že nedostatek financí lze nahradit kreativitou, o čemž se tenhle „double bill“ vůbec nešíří, tak jako mlčí o tom, že v České republice pracuje u filmu spousta lidí, z nichž minimálně dvě třetiny jsou opravdoví profesionálové, kteří nehledí jenom na honorář, ale záleží jim i na kvalitě filmu a tím pádem také na své odvedené práci. Za pomoci těchto pracovníků, troufám si tvrdit, by rovněž v České republice mohl vzniknout cool akčňák.

FOTO: Bontonfilm
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Špindl 2 Dnes

Pokračování té úžasné zimní „komedie“ jsme snad ani nepotřebovali.  celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.094/0.083
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz