Press: DAS FILMFEST startuje už tento týden

Vydáno dne 12.10.2019 (365 přečtení)
Tři země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. DAS FILMFEST již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.  

 


 

Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě. Jmenuje se Dieter Kosslick a býval ředitelem Berlinale. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.
 
V letošním roce nabídne festival osm programových sekcí. V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL bude uveden například divácký hit Love Machine. Dále nebudeme ochuzeni o filmy Půda pod nohama, Melancholická dívka nebo herecky bravurní roadmovie 25km/h. Za pozornost stojí také silně mrazivý thriller Běžec, Stříbrným medvědem z Berlinale oceněný film Byl jsem doma, alenebo cenami ověnčený debut Nevrland. Chybět nebude ani nejnovější snímek Fatiha Akina U Zlaté rukavice.
 
REBELLION & REVOLTE představí německého oscarového kandidáta Narušitel systému, rakouský emotivní snímek o tom, co je v životě důležité L’Animale či drsný film o šikaně a o síle sociálních médií Plavání. O tom, jestli my vlastníme věci nebo ony vlastní nás, vypráví romantická komedie Bez věcí nad věcí a na ruská klišé tentokrát ovšem vyprávěná z pohledu samotných Rusů se zaměřil satirický snímek z prostředí vídeňské smetánky Kaviár. Co se stane, když při hledání pomocné síly do domácnosti napíšete do inzerátu, že hledáte „otroka“, ukáže vynikající německá satira Panská léta. Romeo a Julie na vídeňském předměstí – i tak by se dal v jednoduchosti popsat snímek Rozbi moje srdce.

   


 

Milovníci dokumentů se mohou těšit mimo jiné na tabu prolamující dokument Vagína, snímek o vztahu mezi lidmi a zvířaty Zvířata a jiní lidé nebo hudební dokumenty Protože žiješ jen jednou – Die Toten Hosen a Berlin Bouncer. Pozornosti by neměl uniknout dokument Tuzemsko, který sleduje tři fanoušky pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) před a po volbách do rakouského parlamentu. Nabízí intimní pohled do jejich problémů, obav a smýšlení a vytváří tak obraz společnosti, která se nachází na křižovatce.
 
Do dob minulého režimu zavede diváky v sekci TENKRÁT NA VÝCHODĚ například vynikající animovaný snímek v česko-německé koprodukci Fany a pes, příběh o nenápadném osobním hrdinství Tichá revoluce či napínavý film Balón o odvážném pokusu o útěk na Západ s pomocí horkovzdušného balónu. V popředí oscarového dramatu Životy těch druhých zasazeného do doby bývalé NDR stojí aparát tajné policie Stasi a kulturní scéna východního Berlína.
 
Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvícím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z Divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru. Hned několik bloků krátkých filmů SHORTS ukáže, že dobrý film nemusí mít nutně 90 minut.
 
Čtrnáctý ročník přehlídky německých, rakouských a švýcarských filmů proběhne od 16. do 25. října v Praze, Plzni, Jihlavě a Brně. Podrobný program, informace o hostech i o jednotlivých snímcích naleznete na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.
 
FOTO: dasfilmfest.cz, cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Půlnoční láska

Na jedné straně tuctový slogan "V noci se sny stávají skutečností," ale na straně druhé vcelku působivý... celý článek

Skylink

Zamrzlá řeka

Že je neposkvrněné početí dítěte záležitostí pouze Bible a křesťanství? To si ještě donedávna Anna i Petros mysleli… celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.109/0.097
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz