Press: DAS FILMFEST startuje už tento týden

Vydáno dne 12.10.2019 (842 přečtení)
Tři země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. DAS FILMFEST již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.  

 


 

Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě. Jmenuje se Dieter Kosslick a býval ředitelem Berlinale. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.
 
V letošním roce nabídne festival osm programových sekcí. V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL bude uveden například divácký hit Love Machine. Dále nebudeme ochuzeni o filmy Půda pod nohama, Melancholická dívka nebo herecky bravurní roadmovie 25km/h. Za pozornost stojí také silně mrazivý thriller Běžec, Stříbrným medvědem z Berlinale oceněný film Byl jsem doma, alenebo cenami ověnčený debut Nevrland. Chybět nebude ani nejnovější snímek Fatiha Akina U Zlaté rukavice.
 
REBELLION & REVOLTE představí německého oscarového kandidáta Narušitel systému, rakouský emotivní snímek o tom, co je v životě důležité L’Animale či drsný film o šikaně a o síle sociálních médií Plavání. O tom, jestli my vlastníme věci nebo ony vlastní nás, vypráví romantická komedie Bez věcí nad věcí a na ruská klišé tentokrát ovšem vyprávěná z pohledu samotných Rusů se zaměřil satirický snímek z prostředí vídeňské smetánky Kaviár. Co se stane, když při hledání pomocné síly do domácnosti napíšete do inzerátu, že hledáte „otroka“, ukáže vynikající německá satira Panská léta. Romeo a Julie na vídeňském předměstí – i tak by se dal v jednoduchosti popsat snímek Rozbi moje srdce.

   


 

Milovníci dokumentů se mohou těšit mimo jiné na tabu prolamující dokument Vagína, snímek o vztahu mezi lidmi a zvířaty Zvířata a jiní lidé nebo hudební dokumenty Protože žiješ jen jednou – Die Toten Hosen a Berlin Bouncer. Pozornosti by neměl uniknout dokument Tuzemsko, který sleduje tři fanoušky pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) před a po volbách do rakouského parlamentu. Nabízí intimní pohled do jejich problémů, obav a smýšlení a vytváří tak obraz společnosti, která se nachází na křižovatce.
 
Do dob minulého režimu zavede diváky v sekci TENKRÁT NA VÝCHODĚ například vynikající animovaný snímek v česko-německé koprodukci Fany a pes, příběh o nenápadném osobním hrdinství Tichá revoluce či napínavý film Balón o odvážném pokusu o útěk na Západ s pomocí horkovzdušného balónu. V popředí oscarového dramatu Životy těch druhých zasazeného do doby bývalé NDR stojí aparát tajné policie Stasi a kulturní scéna východního Berlína.
 
Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvícím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z Divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru. Hned několik bloků krátkých filmů SHORTS ukáže, že dobrý film nemusí mít nutně 90 minut.
 
Čtrnáctý ročník přehlídky německých, rakouských a švýcarských filmů proběhne od 16. do 25. října v Praze, Plzni, Jihlavě a Brně. Podrobný program, informace o hostech i o jednotlivých snímcích naleznete na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.
 
FOTO: dasfilmfest.cz, cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Špindl 2 Dnes

Pokračování té úžasné zimní „komedie“ jsme snad ani nepotřebovali.  celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.08/0.07
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz