Recenze: Žena na válečné stezce

Vydáno dne 15.10.2019 (875 přečtení)
Velmi pěkná islandská podívaná. 

 

Strhat dráty elektrického vedení. To je nejzábavnější kratochvíle hrdinky Hally, civilním povoláním sbormistryně. Ostatně co jiného taky chcete dělat na Islandu, že ano? Na jejím dopadení mají podle všeho zájem i Spojené státy americké a některé další státy. Protože její snažení opravdu hraničí s (eko)terorismem, na který paradoxně může úplně nejvíc ze všech doplatit jeden neškodný turista ze španělsky mluvící země (patrně z Argentiny). Brzy by tedy pro Hallu nemuselo být dostačující ani to, že jí kryje záda kamarád zastávající vysoký post.

Zrovna v době, kdy se chystá provést svůj dosud nejvýraznější útok, přijde dopis, že se konečně naskytla možnost adoptovat z Ukrajiny čtyřletou holčičku. Matky obvykle nepáchají (eko)teroristickou činnost, takže bude nutné učinit zásadní rozhodnutí, s čímž by mohla vypomoci i ségra-dvojče … Možná to vypadá, že Žena na válečné stezce je ryzí komedie. Obsahuje sice výborné parodující momenty, avšak nese s sebou v podstatě velice seriózní poslání. Tím nemyslím fakt, že Islanďané evidentně nikam nepospíchají, jak dokazuje údajný bratranec, který tvrdí, že stačí, když hlavní hrdinka „vrátí půjčené auto do příštího výročí osídlení.“ Ani tím nemyslím fakt, že historie tohoto ostrovního státu nějakým způsobem zahrnuje i Facebook a Pána prstenů.

Halla chce zastavit válku proti matičce Zemi. Takže bojuje proti průmyslu. Jejím cílem je v první řadě záchrana přírody. Zvláště ta islandská patří k těm nejunikátnějším. A nejen ona je ve filmu nádherně zachycená. Jenže když svým počínáním překročí únosnou mez, začnou ji hledat všichni policisté na ostrově. A světe div se – na rozdíl od Bílého bílého dne nejsou jenom tři. K tomu mají k dispozici moderní technologie, včetně dronu s termovizní. Bude se tedy muset proměnit v ženského Johna RambaPrvní krvi a proklestit si cestu do bezpečí. Jenže nemá stejný výcvik a nebyla ve Vietnamu. A Island se tak tak vejde do dvacítky nejrozlehlejších ostrovů světa, takže míst, kam se bezpečně schovat, zase tolik neposkytuje. Bude vůbec možné uniknout?

O napětí tedy nebude nouze, stejně jako nebude nouze o emotivnější okamžiky. Na druhou stranu asi nepřekvapí, že se obě kontrastní linie navzájem tak trochu vybíjejí. V obou však vidíme hudebníky i s nástroji přímo v obraze, kdykoli začne hrát hudba. Buď se jedná o Islanďany, nebo o tři ukrajinské zpěvačky v krojích. Někdy je postavy zřejmě nevidí (či jenom ignorují), jindy se na ně přímo dívají. Zřejmě to má pomoci lépe objasnit současné rozpoložení hlavní hrdinky, kterou výborně ztvárnila Halldóra Geirhardsdóttir. Souvislost hledejme ve Zlatém kompasu (režisér Benedikt Erlingsson tvrdí, že v řecké mytologii). Tam má taky každý svého daemona – jakéhosi spolehlivého ochránce, který své spřízněné lidské duši přináší jenom dobré věci.

Žena na válečné stezce určitě nejlepší film subžánru „ekoteroristka si chce adoptovat holčičku“. Jedná se o velmi vtipný a v některých ohledech tedy i docela netradiční počin, třebaže využívá ve větší míře postupů známých především z mainstreamových projektů. Zároveň nechává diváky v úvodu nepatrně na pochybách, jestli hlavní hrdince opravdu bezmezně držet palce, neboť likvidováním drátů elektrického vedení vlastně ničí nejen škodlivý průmysl, nýbrž také připravuje o proud desítky či dokonce stovky slušných lidí. Nicméně, díky zmíněné představitelce nám však rozhodně nebude lhostejná a po závěrečném dovětku v cizí zemi si uvědomíme, že jsme vlastně rádi, že jsme se stali svého druhu jejími daemony a navzdory té počáteční nejednoznačnosti jsme s ní zdolali všechny překážky.

FOTO: Film Europe

 
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Havel

Kam jinam vyrazit na tenhle povedený film o prvním českém prezidentovi, než do pražského kina Lucerna, které je s... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.113/0.103
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz