Recenze: Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

Vydáno dne 21.10.2019 (615 přečtení)
Jak vidno, autor Nekonečného příběhu nenapsal jen Nekonečný příběh.
 
 
Tentokrát se podíváme na malou ostrovní zemičku zvanou Jasmánie. Nechází se v ní dům, zámek a koleje pro lokomotivu Emu, kterou provozuje strojvedoucí Lukáš. Jo, nesmíme opomenout obchod. Jenže co si budeme povídat, když na celém ostrůvku bydlí 5 nebo 6 lidí včetně majitelky obchodu, nedá se čekat, že business pokvete. Jednoho dne sem dorazí balíček s malým černým kloučkem Jimem, který omylem dorazil na jinou adresu. Při jízdě na lokomotivě Emě rychle vyroste cca do 10 roků a právě tehdy se to stane.

Král usoudí, že je jeho zemička znečištěná a přelidněná (něco na tom bude) a že jeden musí z kola ven. Buď Jim, nebo Ema. A tak se ti dva spolu s Lukášem rozhodnou utéct. Cesta je neplánovaně zavede do Mandaly, kde jsou samí Asiati a kde můžou mít děti děti. Jedno takové maličké poradí a zavede k císaři, který - podobně jako král Osric v Barbaru Conanovi - postrádá svou dceru. Akorát tahle je o poznání mladší a nenásleduje hadí kult Thulsy Soudce, tudíž neodešla dobrovolně. A pochopitelně k její záchraně nevede výhradně krvavá cesta.

Tahle vede přes bezvadně znějící místa jako Údolí soumraku, Zrcadlová poušť nebo Černé skály až do Dračího města. Bohužel na téhle výpravdě většinu míst s Emou, Lukášem a Jimem pouze v rychlosti prolétneme, takže nebude prostor pro podrobnější prozkoumání. Přesto působí film epicky (za což může i natáčení v Německu, v Jihoafrické republice a v Austrálii) a dočkáme se několika vtipných, nápaditých a snad i dramatičtějších momentů. A rovněž nebudeme ochuzeni o zajímavá setkání. Třeba s Tur Turem - zdánlivým obrem fungujícím na principu obrácené perspektivy, nebo s dráčkem, který jakoby vylezl z devadesátkové dosácké hry s názvem Dračí historie. Jo, a Lukáš se na chvíli promění v Buda Spencera.
 
 


 
Cestou se však uděje pár nelogičností, ačkoli ty asi děti trápit nebudou. Závěru by zase přeci jen prospěla výraznější konfrontace s jednou ze záporných postav. Jinak naprostá většina momentů vyznívá přesně tak, jak má, a potěší, že tvůrci nesklouzávají k přihlouplému, infantilnímu humoru. Díky tomu si film Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema můžou v pohodě užít i dospělí. Vizuální efekty dopadly v rámci možností také překvapivě dobře a je sympatické, že tahle podíváná nechá vzpomenout i na některé fantasy z 80. let.

Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema je pohádka, která dopadla nad očekávání dobře. Vlastně potvrzuje, že v Německu umí natočit počiny lecjakých žánrů, včetně toho, který má být určený v první řadě malým divákům a divačkám. Vzpomeňme kupříkladu na Malou čarodějnici s Karoline Herfurth. Ta představuje ve své výpravnosti, a také díky jasnější režijní vizi (a účasti zmíněné herečky) zábavnější dílko. Pokračování se však zatím neplánuje. Na rozdíl od Jima Knoflíka, Lukáše a lokomotivy Emy, které by mělo přijít do kin už příští rok. Zatím není jisté, jestli i do našich. Pokud se tak stane, tak doufejme, že bude opět takhle výchovné a kvalitně dabované.

FOTO: Bioscop
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Špindl 2 Dnes

Pokračování té úžasné zimní „komedie“ jsme snad ani nepotřebovali.  celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 18.814/18.7
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz