Recenze: Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

Vydáno dne 21.10.2019 (319 přečtení)
Jak vidno, autor Nekonečného příběhu nenapsal jen Nekonečný příběh.
 
 
Tentokrát se podíváme na malou ostrovní zemičku zvanou Jasmánie. Nechází se v ní dům, zámek a koleje pro lokomotivu Emu, kterou provozuje strojvedoucí Lukáš. Jo, nesmíme opomenout obchod. Jenže co si budeme povídat, když na celém ostrůvku bydlí 5 nebo 6 lidí včetně majitelky obchodu, nedá se čekat, že business pokvete. Jednoho dne sem dorazí balíček s malým černým kloučkem Jimem, který omylem dorazil na jinou adresu. Při jízdě na lokomotivě Emě rychle vyroste cca do 10 roků a právě tehdy se to stane.

Král usoudí, že je jeho zemička znečištěná a přelidněná (něco na tom bude) a že jeden musí z kola ven. Buď Jim, nebo Ema. A tak se ti dva spolu s Lukášem rozhodnou utéct. Cesta je neplánovaně zavede do Mandaly, kde jsou samí Asiati a kde můžou mít děti děti. Jedno takové maličké poradí a zavede k císaři, který - podobně jako král Osric v Barbaru Conanovi - postrádá svou dceru. Akorát tahle je o poznání mladší a nenásleduje hadí kult Thulsy Soudce, tudíž neodešla dobrovolně. A pochopitelně k její záchraně nevede výhradně krvavá cesta.

Tahle vede přes bezvadně znějící místa jako Údolí soumraku, Zrcadlová poušť nebo Černé skály až do Dračího města. Bohužel na téhle výpravdě většinu míst s Emou, Lukášem a Jimem pouze v rychlosti prolétneme, takže nebude prostor pro podrobnější prozkoumání. Přesto působí film epicky (za což může i natáčení v Německu, v Jihoafrické republice a v Austrálii) a dočkáme se několika vtipných, nápaditých a snad i dramatičtějších momentů. A rovněž nebudeme ochuzeni o zajímavá setkání. Třeba s Tur Turem - zdánlivým obrem fungujícím na principu obrácené perspektivy, nebo s dráčkem, který jakoby vylezl z devadesátkové dosácké hry s názvem Dračí historie. Jo, a Lukáš se na chvíli promění v Buda Spencera.
 
 


 
Cestou se však uděje pár nelogičností, ačkoli ty asi děti trápit nebudou. Závěru by zase přeci jen prospěla výraznější konfrontace s jednou ze záporných postav. Jinak naprostá většina momentů vyznívá přesně tak, jak má, a potěší, že tvůrci nesklouzávají k přihlouplému, infantilnímu humoru. Díky tomu si film Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema můžou v pohodě užít i dospělí. Vizuální efekty dopadly v rámci možností také překvapivě dobře a je sympatické, že tahle podíváná nechá vzpomenout i na některé fantasy z 80. let.

Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema je pohádka, která dopadla nad očekávání dobře. Vlastně potvrzuje, že v Německu umí natočit počiny lecjakých žánrů, včetně toho, který má být určený v první řadě malým divákům a divačkám. Vzpomeňme kupříkladu na Malou čarodějnici s Karoline Herfurth. Ta představuje ve své výpravnosti, a také díky jasnější režijní vizi (a účasti zmíněné herečky) zábavnější dílko. Pokračování se však zatím neplánuje. Na rozdíl od Jima Knoflíka, Lukáše a lokomotivy Emy, které by mělo přijít do kin už příští rok. Zatím není jisté, jestli i do našich. Pokud se tak stane, tak doufejme, že bude opět takhle výchovné a kvalitně dabované.

FOTO: Bioscop
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Půlnoční láska

Na jedné straně tuctový slogan "V noci se sny stávají skutečností," ale na straně druhé vcelku působivý... celý článek

Skylink

Zamrzlá řeka

Že je neposkvrněné početí dítěte záležitostí pouze Bible a křesťanství? To si ještě donedávna Anna i Petros mysleli… celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.06/0.048
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz