Recenze: Byl tady Saša

Vydáno dne 10.11.2019 (663 přečtení)
Litevské drama, které zahajuje letošní festival Severský filmový podzim.
Kdo je to Saša? Saša je dvanáctiletý klučina, toho času žijící v dětském domově, protože matka odešla a otec se ho zřekl, neboť se svou současnou přítelkyní čekají dítě. Jenže ani tohle není delší dobu zcela jednoznačné, jelikož Byl tady Saša se odehrává ve dvou časových rovinách, které by se daly pojmenovat Před Sašou a Se Sašou. Chvíli tedy trvá, než se zorientujeme, a nejsem si úplně jistý, jestli všechno vyšlo přesně podle záměru režiséra Ernestase Jankauskase a scenáristky Birute Kapustinskaite.

Někdy to vyznívá dojmem, že se prostřednictvím flashbacku snaží vysvětlit, proč se v současnosti zachovala daná postava právě takhle. Jinak se prostřednictvím flashbacků dozvídáme, proč se Tom a Jurge rozhodli pro adopci. Ovšem úřednice to popletla, takže místo dokonalé holčičky se teď mají stát rodiči dvanáctiletého klučiny. A schválně si zkuste tipnout, jak se jmenuje ... Už pátnáct minut nám během expozice stačí k tomu, abychom věděli, že je dost problémový a tím pádem rozhodně nemá naši důvěru. To neplatí jenom pro scénu, kdy si syn Jurginy kamarádky stěžuje, že mu Saša rozbil telefon. Navíc z Halloweenu víme, že nikdy není dobré, když si děti navlékají masky. Ať už se jedná o klauna nebo o králíka á la Donnie Darko.

Potíž s těmi časovými rovinami nespočívá ani tak v tom, jak dlouhá doba je od sebe na počátku dělí, nýbrž v tom, že ta současná zůstává po celou dobu nadřazená a několikrát v ní zazní to, co uvidíme v té minulé. Zároveň je celou dobu jasné, že se v jednom momentě obě protnou. Když se tak stane, zjistíme nějaké nové informace, avšak k pochopení situace klidně stačily místo celé linie dva krátké flashbacky, takže tenhle styl vyprávění nebyl nutný. Jakkoli jest samozřejmě divácky atraktivní. Nicméně tyhle postavy jsou napsány a Gabijou Siurbyte, Valentinem Novopolskim a představitelem Sašy zahrány natolik přesvědčivě a uvěřitelně, že by bývalo postačilo i lineární vyprávění.
 
 


 
Také vývoj události a vztahů mezi postavami působí jako ze života. A téma je pochopitelně univerzální a srozumitelné všude na světě. Když k tomu připočteme řemeslnou zručnost (ta lyrická intermezza nevyjímaje, jakkoli mohla být kratší), jelikož všechny nejasnosti se postupně osvětlí, takže nezůstanou žádné nezodpovězené otázky, nelze se nepozastavit nad tím, jak je možné, že tenhle počin nebyl vyslán za Litvu do boje o Oscara. Že by v Pobaltské zemi vzniknul v uplynulém roce opravdu ještě minimálně jeden výraznější? Jestli ano, jistě se ho v rámci této severské přehlídky taky brzy dočkáme.

Byl tady Saša nabízí celou řadu emocí a postavy, které nám nebudou lhostejné, třebaže ne ve všem s nimi budeme bezvýhradně souhlasit. Ovšem po zhlednutí filmu jsem nemyslel ani tak na závěrečnou spíše úsměvnou a hezkým sluníčkem zalitou scénu, ve které se vracíme na samotný začátek vztahu Jurgy a Toma, a ani na to, co jí v současné linii bezprostředně předcházelo (jelikož, pravda, některá rozhodnutí nechávají tvůrci na nás), jako na to, že takovýto ambiciózní a do zahraničí vyvozitelný projekt by se dal v pohodě realizovat i u nás. Jenže místo toho raději pokračujeme v natáčení nenáročných komedií, která stále vydělávají, navzdory kvalitní dramaturgii. Byl tady Saša naopak přinutí pozorněji sledovat litevskou kinematografii.

FOTO: sfklub.cz
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Špindl 2 Dnes

Pokračování té úžasné zimní „komedie“ jsme snad ani nepotřebovali.  celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.153/0.141
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz