Recenze: Psi nenosí kalhoty

Vydáno dne 11.02.2020 (443 přečtení)
Nejen na letošní Severské filmové zimě, ale poté taky v běžné distribuci bude k vidění i tento počin, který opět choutky hlavního hrdiny ospravedlňuje tragickou událostí. 
Úvodní sekvence rozhodně nepatří k těm, které by měly být na start filmu nejvhodnějšími. Vzhledem k tomu, jak se sestříhaná, není zřejmé, jestli se jedná o realitu nebo sen nebo surrealistickou iluzi nebo drogový haluz. Naštěstí už nedlouho potom se osvětlí, že Juha – doktor se specializací na srdce, skutečně přišel o manželku (cameo Ester Geislerové, jejíž tváře si bohužel skoro ani nevšimneme), jelikož se utopila. Celému incidentu byla tehdy přítomná i jejich malá dcerka. Nyní se nachází ve věku, kdy už ji nezajímají narozeninové výlety do historického muzea. Místo toho si chce nechat dál ve speciálním podniku piercing do jazyka. Otec ji doprovází a natrefí na BDSM praktiky v podání holky, co si říká Mona.

No jo, zřejmě holt muselo být něčím vysvětleno, proč respektovaný chirurg neváhá plazit se na obojku po čtyřech, proč strká hlavu do igelitového pytle a proč mu činí potěšení škrcení vlastní osoby. Tvůrci nechtěli být natolik odvážní, že by všechno vysvětlili pouze tím, že má prostě takové chutě, což by se bývalo dalo. Protože lidi mají nejrůznější chutě, které na veřejnosti nedávají najevo. Nejde tedy o sondu do života člověka s perverzními choutkami a pouze částečně se Psi nenosí kalhoty zabývá tím, jak takovému člověku tyhle choutky leckdy negativně ovlivňují život. Tady jde spíše o způsob vyrovnávání se se smrtí manželky, která tak náhle odešla.

 


 

Vzhledem k tomu, že se režisér rozhodl jít touto cestou, můžou diváci zapomenout na jakékoli nahé scény. Už kupříkladu z Miami, kde se to dost nabízelo, nebo z nového Blade Runnera víme, že Krista Kosonen (kterou Timo Vuorensola v podstatě označil za největší finskou herečku současnosti) se do svlékání na plátně zrovna nežene. Po celou dobu tedy zůstává v latexovém oblečku. A místo jakýchkoli odvážnějších momentů sledujeme kupříkladu bezmála pět minut trvající snahu o vytrhnutí zubu bez umrtvení. Že by Moně v minulosti chlapi výrazně ublížili a proto se jim teď mstí? To se nedozvíme.

Kvůli nutnosti se nechat přiškrtit neváhá hlavní postava v práci nervózně rozbít sklo u dveří a klidně zmešká dceřin školní koncert, přestože na něm hraje na bicí tak precizně, že by ji nepochybně pochválili i Jay Weinberg nebo Joey Jordison. Přitom by bylo pochopitelnější, kdyby to byla právě ona, kdo by se po takové ztrátě rozhodnul dělat takové sporné, ba pro některé až nemorální skutky. Takhle si jako náctiletá puberťačka dá akorát jedno cígo v parku. Jinak se naopak snaží být otci oporou. Možná by bývalo nemuselo být od věci vyprávět příběh z jejího pohledu a ponechat si BDSM až na závěrečné rozuzlení.

Psi nenosí kalhoty
trochu působí tak, že režisér si chtěl po pět roků trvající pauze hlavně konečně zase něco natočit. Pak někde natrefil na tyhle BDSM kluby a připadalo mu to jako zajímavý, neotřelý námět. Jenže si nechtěl lámat hlavu s rozvíjením příběhu, a tak se stalo, že to ve výsledku vypadá, že se naráz inspiroval jak seriózně míněnými dramaty o ztrátě milované osoby, tak tvorbou Nicolase Windinga Refna, tak Pretty Woman. Třebaže to tak při takové kombinaci může vypadat, drama Psi nenosí kalhoty nejsou žádným průšvihem, ale dovedu si představit celou řadu ryze nekomerčních, různě laděných a v různých zemích natočených filmů, které mohly do našich kin zamířit místo tohoto.

FOTO: sfklub.cz
Hodnocení autora: 5/105/105/105/105/105/105/105/105/105/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Singularity Dnes

I v České republice natáčená pěkná sci-fi s jedním výborným světoznámým hercem.  celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.309/0.171
Partneři:
Hyperreality.cz | BigZoom.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz